Definition
"Pataphysics is the science of imaginary solutions, which symbolically attributes the properties of objects, described by their virtuality, to their lineaments.
... is the science of that which is superinduced upon metaphysics, whether within or beyond the latter's limitations, extending as far beyond metaphysics as the latter extends beyond physics.

Pataphysics will examine the laws govering exceptions, and will explain the universe supplementary to this one: or, less ambitiously, will describe a universe which can be - and perhaps should be - envisaged in place of the traditional one, since the laws of that are supposed to have been discovered in the traditional universe are also correlations of exceptions, albeit more frequent ones, but in any case accidental data which. reduced to the status of unexceptional exceptions, possess no longer even the virtue of origionality.

Pataphysics is the science..."


Charakteristika katedry Patafysiky

Motto: "Ha-ha," zamyslel se Plovací sval, ale nerozvinul své myšlenky zevrubněji.

vědecký pracovník: Dr. Faustroll
ponocný pracovník: Plovací sval, levá ruka dr. Faustrolla

Odborný profil

O habitusu a zvycích doktora Faustrolla
Doktor Faustroll se narodil v Čerkesu roku 1898 (dvacátému století byly [-2] roky) ve věku třiašedesáti let.
V tomto věku, který si zachoval po celý život, doktor Faustroll byl muž střední postavy, čili máme-li být přesní, jeho výška obnášela (8x10^10 + 10^9 + 4x10^8 +5x10^6) atomového průměru. Pleť měl zlatožlutou, obličej holý, kromě mořsky zelených knírů, jaké nosil král Saleh, vlasy vždy jeden popelavě plavý a druhý úplně černý - obojetnost, kterou si přinesl z americké káznice a která se měnila podle slunce. Jeho oči byly dvě nádobky s obyčejným psacím inkoustem, upraveným, jako známá gdaňská kořalka, se zlatými spermatozoidy v suspenzi.
Kromě knírů byl bezvousý, čehož dosáhl zvláštní bakteroitherapií, záležející v tom, že si celou pokožku od tříselní krajiny až po oční víčka napustil depilačními bacily, které ničili všechny chlupové cibulky. Ale nemusel se obávat, že mu vypadají vlasy nebo řasy, neboť tyto bacily napadaly jen mladé chlupy. Od tříselní krajiny dolů vězel naproti tomu v satyří černé srsti, neboť byl mužem víc, než je slušno.
Toho rána, jako každý den použil sponge bath z papíru, pomalovaného Mauricem Denisem ve dvou tónech. Malba představovala vlaky plazící se ve spirálách. Už dávno nahradil vodu tapetou, kterou volil podle roční doby, podle módy, nebo svého rozmaru. Aby nezpůsobil pohoršení, oblékl si přes tuto tapetu křemennou košili a široké, u kotníku stažené kalhoty z černého sametu ; dále drobounké botky, vždycky šedé, protože na nich s nemalými náklady udržoval celé měsíce stejnoměrnou vrstvu prachu - kromě suchých gejzírů mravkolvů ; zažloutlou hedvábnou vestu, přesně téže barvy jako jeho pleť, ne s více knoflíky, než triko a s dvěma velmi vysoko umístěnými kapsičkami, uzavřenými dvěma rubíny ; a konečně velký kožich z modrých lišek. Na prvý ukazováček si navlékl všechny prsteny, smaragdy, a topasy až k nehtu - byl to jediný nehet, který si nekousal. Prsteny zajistil zdokonaleným molibdenovým nýtkem, zašroubovaným skrz nehet do kosti posledního článku prstu. Místo kravaty si navlékl na krk velkou stuhu Velkého Panděra, řádu, který vymyslel a patentováním pojistil proti zneužití. Za stuhu se pověsil na šibenici, zřízenou pro tento účel, a nějaký čas váhal mezi dvojím dusícím nalíčením, zvaný bílý oběšenec nebo modrý oběšenec.
Pak se odvěsil a nasadil si tropickou přilbu.

Plovací sval, levá ruka dr. Faustrolla
Hydrocefalický pavián, následkem této vady méně chápavý než jiní jedinci tohoto druhu. Červené a modré skvrny, které paviáni nosívají na hýždích, podařilo se Faustrollovi zajímavou metodou oddělit a zas mu naroubovat na tváře, na jednu šmolkově modrou a na druhou rudou, takže jeho sploštělý obličej vypadá jako trikolóra. Tím se však dr Faustroll nespokojil a chtěl ho naučit mluvit. Plovací Sval franštinu sice nezvládl, ale naučil se slušně vyslovovat několik belgických slov, tak například záchranný pás, zavěšený na zádi Faustrollovy kocábky, nazýval "plovací měchýř opatřený nápisem", ale ponejvíc se omezovalo na tautologickou expresivní interjekci:
"Ha-ha", kterou říkal francouzsky a nic víc už nedodával.

Úkolem plovacího Svala je pak přerušovat svými slovy naši řeč, kdykoli je žádoucí pauza.

"Ha-ha!" prohodil k tomu Plovací Sval, ale nepodařilo se mu nalézt přesvědčivější námitku.

________
Varujte se ohnivých příšer, snažících se s patafysiky činit patafysiku !
Nejinak i plovací sval: Ostrov Cyril nám nejdřív připadal jako rudý oheň sopky, nebo jako hořící krvavý punč, vystřikující dopadem povětroňů. Potom jsme uviděli, že je pohyblivý, obrněný, čtyřhranný, na čtyřech rozích s vrtulemi, poháněnými samostatnými hřídeli, takže se mohl pohybovat kterýmkoli směrem. Přiblížili jsme se k němu na dostřel děla, což jsme poznali z toho, že dělová koule utrhla Plovacímu Svalovi pravé ucho a vyrazila mu čtyři zuby.
"Ha-ha" zařval pavián, ale ocelový zašpičatělý válec na apofyse jeho levé jařmové kosti mu zahnal třetí slovo zpátky do hrtanu. A pohyblivý ostrov, nečekaje na obšírnější odpověď, vyvěsil umrlčí lebku a kůzle, Faustroll pak vlajku Velkého Panděra.

Studijní materiál: Alfred Jarry - Skutky a názory doktora Faustrolla, patafysika